konkurs na fotoreportaż, film i fotokast

RELACJA Z FINAŁU VIII EDYCJI KONKURSU OBIEKTYWNIE ŚLĄSKIE W NOSPR- wyniki

W piątkowy wieczór, 20 października we foyer budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się gala finałowa VIII edycji konkursu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie. Wspaniała przestrzeń NOSPR-u wypełniła się uczestnikami konkursu i ich najbliższymi, ale także zaproszonymi gośćmi: jurorami konkursu, przedstawicielami sponsorów, patronów instytucjonalnych oraz medialnych i sympatykami konkursu. W sumie ponad 100 osób przybyło na wczorajsze wydarzenie.
Muzycznie przywitał wszystkich zespół Harmony Trejo, który uświetnił muzycznie tegoroczny finał. Usłyszeliśmy utwór „Trejn” autorstwa Macieja Cisło, gitarzysty. W skład tria wchodzą również Jakub Hubicki na akordeonie i Bartłomiej Chojnacki na kontrabasie.
Prowadzący galę finałową: Anna Kokolus (koordynatorka konkursu) oraz Adam Skowron (wspierający projekt od wielu lat) przybliżyli szczegóły przebiegu tegorocznej edycji.  Przez ponad 2,5 miesiąca nadsyłania prac konkursowych, wpłynęło 145 prezentacji, w  tym 131 fotoreportaży (788 zdjęć), 8 filmów i 6 fotokastów. W sumie w konkursie wzięło udział 91 uczestników. Głos w imieniu nowego organizatora konkursu, Instytutu Roździeńskiego, zabrał Krzysztof Tarabura, dziękując wszystkim uczestnikom za nietuzinkowe prezentacje Śląska.
W końcu nadszedł czas na opinię jurorów. Grono jurorskie na wczorajszej gali reprezentowali: Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor NOSPR-u oraz Jacek Joostberens. Obok nich prace oceniali również: Lech Majewski, Adam Sikora oraz Antoni Cygan.
Joanna Wnuk Nazarowa podkreśliła, że  hasło przewodnie tegorocznej edycji „Śląsk i Zabawa” były niezwykle ciekawą propozycją tematyczną tej edycji. Bawimy się na różne sposoby, raz na ludowo, a raz w takich miejscach jak sala koncertowa, w której się znajdujemy,  bo w końcu wszyscy jesteśmy homo ludens. Urzekło mnie wiele prezentacji konkursowych, ale szczególnie mała baletnica tańcząca na hałdach, ze śmiertelnie poważną miną dorosłej prima baleriny – dodała jurorka.
Należy podkreślić, że pomysłodawcą tematu przewodniego tegorocznej edycji był jeden z jurorów konkursu, Jacek Joostberens. Zabawa, radość, szczęście to nieodłączne elementy śląskiego krajobrazu, naszych tradycji, obrzędów, spędzania wolnego czasu. Niemniej jednak najbardziej dla mnie ważne i  inspirujące było to, że autorzy prac zaprosili nas do swojego intymnego świata…
Selekcjonerka konkursu, Magdalena Górecka, przyznała, że tegoroczne hasło „zabawa" – bardzo szerokie, pojemne, niosło ze sobą ryzyko otarcia się o banał... Mimo to okazało się, że wiele z nadesłanych fotoreportaży przedstawiało zabawę w oryginalny, autorski sposób. Fotoreportaż, dodała,  nie jest łatwa formą wypowiedzi, dlatego jako selekcjonerzy konkursu doceniamy, że uczestnicy z coraz większą świadomością dobierają zdjęcia do cyklu, by tworzyły zwartą całość.
Po przemówieniach nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom (wyniki poniżej). Radości, szczęścia, uśmiechu na twarzach nie tylko zwycięzców czyli po prostu dobrej zabawy tego wieczoru nie było końca. Jeden z laureatów, zdobywca I miejsca w kategorii fotoreportaż Maciej Koźmiński dodał, że jest niezwykle zaskoczony a zarazem bardzo wdzięczny, że taki konkurs jak Obiektywnie śląskie daje możliwość zaprezentowania Śląska, którego obrazy nosimy w naszym sercu.
Po ogłoszeniu wyników nastąpiła prezentacja nagrodzonego filmu i fotokastu, a wystawa najlepszych fotoreportaży została oficjalnie odsłonięta. Będzie można ją oglądać w NOSPR-ze do końca października.
Na koniec usłyszeliśmy ponownie energetyczne Harmony Trejo w repertuarze jazzowym.
Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy, a za udział w konkursie dziękujemy wszystkim 91 pasjonatom fotografii, którzy odważyli się podzielić się z nami swoja wizją Śląska. Dziękujemy również serdecznie sponsorom ora patronom medialnym i instytucjonalnym za wsparcie tegorocznej edycji. Do zobaczenia za rok!

 

FINALIŚCI VIII EDYCJI KONKURSU OBIEKTYWNIE ŚLĄSKIE
 
KATEGORIA FOTOREPORTAŻ:
I MIEJSCE  „Ślonskie miejsca zabaw”, autor: Maciej Koźmiński
http://www.obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1638/lonskie-miejsca-zabaw
Nagrody: voucher na nagrodę rzeczową o wartości 1000 PLN do zrealizowania w sklepie fotozakupy.pl,  voucher o wartości 1000 zł na zakup ekranu firmy Eizo i voucher na wydruki w laboratorium Fotosilesia o wartości 200 zł, 3 dniowy pobyt (2 noclegi) w nadleśnictwie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wraz z osobą towarzyszącą i gadżety od RDLP,  pamiątkowe portfolio od firmy Fotonet,  i kosmetyki z węgla od Sadza Soap i gadżety od Miasta Katowice.
IIMIEJSCE „Po drugiej i trzeciej stronie lustra”, autor: Agnieszka Jocz
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1573/po-drugiej-i-trzeciej-stronie-lustra
Nagrody: voucher na nagrodę rzeczową o wartości 500 PLN do zrealizowania w sklepie fotozakupy.pl,  3 dniowy pobyt (2 noclegi)  w leśniczówce Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wraz z osobą towarzyszącą oraz gadżety od RDLP, voucher na wydruki w Fotosilesia o wartości 200 zł, pamiątkowe portfolio od firmy Fotonet,  kosmetyki  z węgla od  Sadza Soap oraz gadżety z Miasta Katowice.

III MIEJSCE „Balerina” , autor: Michał Kaczorek
http://www.obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1548/balerina
Nagrody: voucher na nagrodę rzeczową o wartości 500 PLN do zrealizowania w sklepie fotozakupy.pl, 3 dniowy pobyt (2 noclegi) w leśniczówce Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wraz z osobą towarzyszącą i gadżety od RDLP, voucher na wydruki w Fotosilesia o wartości 200 zł, pamiątkowe portfolio od firmy Fotonet,  kosmetyki od Sadza Soap oraz gadżety z Miasta Katowice
 
WYRÓŻNIENIA:
 „Wianki w Juszczynie”, autor: Robert Wierzbicki
http://www.obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1701/wianki-w-juszczynie
Nagrody:  biżuteria ze srebra i  węgla od firmy Brokat,  zaproszenie na kolację (wraz z osobą towarzyszącą) do restauracji Szyb Maciej  o wartości 200 zł, voucher na wydruki w laboratorium Fotosilesia o wartości 200 zł,  pamiątkowe portfolio od firmy Fotonet w formie albumu, kosmetyki z węgla od Sadza Soap, gadżety od Miasta Katowice
 
„Podchody”,  autor: Artur Pławski http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1674/podchody
 „Dyska”, autor: Artur Pławski  http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1673/dyska
Nagrody: biżuteria ze srebra i  węgla od firmy Brokat,  zaproszenie na kolację (wraz z osobą towarzyszącą) do restauracji Szyb Maciej  o wartości 200 zł, voucher na wydruki w Fotosilesia o wartości 200 zł x2 = 400 zł, pamiątkowe portfolio od firmy Fotonet, kosmetyki z wegla od Sadza Soap, gadżety od Miasta Katowice
„Zabawa ogniem i stalą w śląskiej kuźni”, autor: Błażej Duk
https://www.obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1609/zabawa-ogniem-i-stal-w-l-skiej-ku-ni
Nagrody: biżuteria ze srebra i  węgla od firmy Brokat,  zaproszenie na kolację (wraz z osobą towarzyszącą) do restauracji Szyb Maciej  o wartości 200 zł, voucher na wydruki w Fotosilesia o wartości 200 zł,  pamiątkowe portfoliood firmy Fotonet, kosmetyki  z  węgla od Sadza Soap, gadżety od Miasta Katowice
Akademia Tańca Elite”, autor: Paweł Jędrusik
http://www.obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1558/akademia-ta-ca-elite
Nagrody: biżuteria  ze srebra i węgla od firmy Brokat, zaproszenie na kolację (wraz z osobą towarzyszącą) do restauracji Szyb Maciej  o wartości 200 zł, voucher na wydruki w Fotosilesia o wartości 200 zł, pamiątkowe portfolio od firmy Fotonet w formie albumu, kosmetyki z  węgla od Sadza Soap, gadżety od Miasta Katowice
 
KATEGORIA: FILM
I MIEJSCE, „Noc Muzeów 20.05 Katowice”, Mikołaj Żądło
http://obiektywnieslaskie.pl/wideo/1660/noc-muze-w-2005-katowice

Nagrody: Nagroda pieniężna w wysokości 500 zł ufundowana przez firmę Demex - Szyb Maciej z Zabrza, 3 dniowy pobyt (2 nocy) w nadleśnictwie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  dla laureata i os. towarzyszącej oraz gadżety od RDLP, gadżety od Sadza Soap i Miasta Katowice.
 
KATEGORIA: FOTOKAST
I MIEJSCE  „Lekcja tańca”, autor: Tomasz Zdulski
http://obiektywnieslaskie.pl/fotokast/1655/lekcja-ta-ca

Nagrody: statyw firmy Manfrotto wraz z głowicą ufundowany przez firmę Foto 7 z Gliwic, 3 dniowy pobyt w leśniczówce Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych dla laureata i osoby towarzyszącej oraz gadżety od RDLP, gadżety od Sadza Soap i Miasta Katowice.
 
NAGRODA PUBLICZNOŚĆI:
Wieczór narodów 2017 „Cieszmy się w Cieszynie”
LICZBA GŁOSÓW: 1005 osób.

http://obiektywnieslaskie.pl/wideo/1614/wiecz-r-narod-w-2017-cieszymy-si-w-cieszynie
Nagroda:  zaproszenie na kolację (wraz z osoba towarzyszącą) do restauracji Szyb Maciej w Zabrzu o wartości 200 zł, kosmetyki od Sadza Soap oraz od Miasta Katowice
 
NAJGRYFNIEJSZE PRACE:  nagrody przyznawane przez portal gryfnie.com
Maciej Koźmiński, „Rychtig fajno ciaplyta Ptoków”
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1636/rychtig-fajno-ciaplyta-ptok-w

Martyna Larysz, „Konsek katowickich smyków”
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1651/konsek-katowickich-smyk-w
Patryk Paszek, „Festiwal zabawy”
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1613/festiwal-zabawy
Nagrody: śląskie gry od Gryfnie.com oraz kosmetyki z węgla od Sadza Soap i gadżety od Miasta Katowice
 
Projekt został dofinansowany ze środków otrzymanych od Miasta Katowice oraz z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Odbywał się pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.
FOTORELACJA  Z WYDARZENIA: https://www.facebook.com/pg/Obiektywnieslaskie/photos/?tab=album&album_id=1901187383246173
 

Kategorie: