konkurs na fotoreportaż, film i fotokast

Jury

 


Joanna Wnuk-Nazarowa

Dyrygentka, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki, dyrektor naczelny i programowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie dyrygentury i kompozycji. Dyplom obroniła w 1974 u Krzysztofa Pendereckiego. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, w tym licznych spektakli w reżyserii Kazimierza Kutza. Od 1974 prowadzi zajęcia na swojej macierzystej uczelni.

Od 2000 pełni funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Srebrnym Medalem „Gloria Artis” oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz litewskim Medalem Dariusa i Girėnasa (1998).

Autorem zdjęcia jest Jacek Poremba.


Lech Majewski

Reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych i na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego dyplomem była nowela "Zwiastowanie" w filmie fabularnym "Zapowiedź ciszy". Samodzielnym debiutem fabularnym Majewskiego stał się Rycerz (1980), wysoko oceniony w Wielkiej Brytanii i USA.

Wyreżyserował takie filmy jak „Wojaczek” (uhonorowany ponad 20 nagrodami  m.in. Nagrodą Europejską w Strasburgu, a w Barcelonie Międzynarodowa Federacja Klubów Filmowych uznała "Wojaczka" za Najlepszy Niezależny Film Europejski roku 2000), „Angelusa” – który również  otrzymał liczne nagrody m.in. nagrodę Grand Prix Camerimage oraz nagrodę im. Felliniego. Retrospektywy jego prac prezentowane były nie tylko w Polsce ale i w Nowym Yorku, Buenos Aires, Londynie i wielu innych światowych metropoliach. Ostatni film „Młyn i Krzyż” (2010r.) trafił do dystrybucji w kilkunastu krajach na świecie, zdobył m.in. nagrodę specjalną jury Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2011. Najnowsze dzieło Lecha Majewskiego to Onirica - Psie Pole (2014).

Lech Majewski po raz piąty zaszczycił skład jurorski swoją obecnością.


Adam Sikora

Operator filmowy, reżyser, fotograf, malarz. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1988).

Laureat licznych nagród. Realizator wielu spektakli Teatru Telewizji oraz programów kulturalnych Telewizji Polskiej, m.in. Ogrodu Sztuk i Rozmów na nowy wiek. Autor licznych wystaw fotografii.

Złote Lwy za zdjęcia do filmu „Esential Killing” J. Skolimowskiego (2011)

Adam Sikora po raz trzeci będzie jurorem konkursu.


Jacek Joostberens

Grafik, doktor hab. sztuki, prof. nzw. w Politechnice Śląskiej, Katedra Sztuk Pięknych i Użytkowych. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki oraz Studium Scenografii na Wydziale Malarstwa. Realizuje projekty artystyczne w oparciu o techniki graficzne (druk cyfrowy, relief, gipsoryt), malarstwo, media, scenografię.  Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjach muzealnych. Brał udział wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce oraz za granicą. Stworzył kolekcje grafik m. in.: „Podróże przyziemne”, „Siły grawitacji”, „Wejścia - Wyjścia”, które były wielokrotnie nagradzane.

Jak mówi o sobie: „Sztuka była i jest dla mnie najważniejszym sposobem na życie”.

 Jacek Joostberens jest z nami od początku trwania konkursu i już po raz szósty zaszczycił swoją obecnością skład jurorski „Obiektywnie śląskie


Antoni Cygan

Prof. Antoni Cygan- artysta malarz, profesor sztuki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Zamiejscowego Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego.

Od 1992 roku pracuje w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów lat II-V. Wybrany rektorem na kadencję 2012-2016.

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Zajmuje się również malarstwem sakralnym i projektowaniem wnętrz kościołów.

Antoni Cygan po raz drugi jest jurorem konkursu.