konkurs na fotoreportaż, film i fotokast

Jury

 


Joanna Wnuk-Nazarowa

Dyrygentka, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki, dyrektor naczelny i programowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie dyrygentury i kompozycji. Dyplom obroniła w 1974 u Krzysztofa Pendereckiego. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, w tym licznych spektakli w reżyserii Kazimierza Kutza. Od 1974 prowadzi zajęcia na swojej macierzystej uczelni.

Od 2000 pełni funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Srebrnym Medalem „Gloria Artis” oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz litewskim Medalem Dariusa i Girėnasa (1998).

Autorem zdjęcia jest Jacek Poremba.


Lech Majewski

Reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych i na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego dyplomem była nowela "Zwiastowanie" w filmie fabularnym "Zapowiedź ciszy". Samodzielnym debiutem fabularnym Majewskiego stał się Rycerz (1980), wysoko oceniony w Wielkiej Brytanii i USA.

Wyreżyserował takie filmy jak „Wojaczek” (uhonorowany ponad 20 nagrodami  m.in. Nagrodą Europejską w Strasburgu, a w Barcelonie Międzynarodowa Federacja Klubów Filmowych uznała "Wojaczka" za Najlepszy Niezależny Film Europejski roku 2000), „Angelusa” – który również  otrzymał liczne nagrody m.in. nagrodę Grand Prix Camerimage oraz nagrodę im. Felliniego. Retrospektywy jego prac prezentowane były nie tylko w Polsce ale i w Nowym Yorku, Buenos Aires, Londynie i wielu innych światowych metropoliach. Film „Młyn i Krzyż” (2010r.) trafił do dystrybucji w kilkunastu krajach na świecie, zdobył m.in. nagrodę specjalną jury Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2011. Ostatnie dzieło Lecha Majewskiego to Onirica - Psie Pole (2014),

 


Adam Sikora

Operator filmowy, reżyser, fotograf, malarz. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1988).

Laureat licznych nagród. Realizator wielu spektakli Teatru Telewizji oraz programów kulturalnych Telewizji Polskiej, m.in. Ogrodu Sztuk i Rozmów na nowy wiek. Autor licznych wystaw fotografii.

Złote Lwy za zdjęcia do filmu „Esential Killing” J. Skolimowskiego (2011)

 


Jacek Joostberens

Grafik, doktor hab. sztuki, prof. nzw. w Politechnice Śląskiej, Katedra Sztuk Pięknych i Użytkowych. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki oraz Studium Scenografii na Wydziale Malarstwa. Realizuje projekty artystyczne w oparciu o techniki graficzne (druk cyfrowy, relief, gipsoryt), malarstwo, media, scenografię.  Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjach muzealnych. Brał udział wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce oraz za granicą. Stworzył kolekcje grafik m. in.: „Podróże przyziemne”, „Siły grawitacji”, „Wejścia - Wyjścia”, które były wielokrotnie nagradzane.

Jak mówi o sobie: „Sztuka była i jest dla mnie najważniejszym sposobem na życie”.

 


Antoni Cygan

Prof. Antoni Cygan- artysta malarz, profesor sztuki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Zamiejscowego Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego.

Od 1992 roku pracuje w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów lat II-V. Wybrany rektorem na kadencję 2012-2016.

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Zajmuje się również malarstwem sakralnym i projektowaniem wnętrz kościołów.